МЕТАНАРАЦИЈЕ У ДРАМИ ЦАР ЛАЗАР ИЛИ ПРОПАСТ НА КОСОВУ МАТИЈЕ БАНА

Authors

  • Јасмина В. Ноцић

Keywords:

митолошка метанарација, религијска метанарација, еманципацијска метанарација, Бој на Косову, стварање нововековне државе

Abstract

Теза овог рада је да Матија Бан у драми Цар Лазар или пропаст на Косову догађаје и личности који су у вези са Бојем на Косову приказује кроз позакоњивање митолошког и религијског метанаратива, али да се у њима
назире и критика ових метанаратива са становишта еманципацијске метанарације, што ово драмско остварење издваја од других насталих у овој епохи и чини га посебним. Најпре ћемо интерпретативно-аналитичким методом из-
двојити митолошку и религијску метанарацију; након тога, образложићемо и примерима документовати покушај нарушавања традиционалног вредносног система увођењем позакоњења карактеристичног за еманципацијски ме-
танаратив, да бисмо на крају синтетичким путем објединили све претходне тврдње и указали на начин интеракције метанаративa у драми.

Downloads

Download data is not yet available.

References

БАН 1987: Бан, Матија, Цар Лазар или пропаст на Косову», у: Историјска драма XIX века, I, приредила М. Фрајнд, Српска књижевност. Драма, 7, Нолит, Београд 1987, 149–343.

ЕРЧИЋ 1974: Ерчић, Властимир, Историјска драма у Срба од 1736. до 1860, Институт за књижевност и уметност, Београд 1974.

LUCERNA 1906: Lucerna, Kamila, «U spomen Matije Bana Dubrovčanina», Ljetopis JAZU, 21, 1906, str. 1–49

ЛИОТАР 1990: Лиотар, Жан Франсоа, Постмодерна протумачена дјеци, Загреб: Август Цесарец – Напријед, 1990.

МИХАЉЧИЋ 1989: Михаљчић, Раде, Јунаци косовске легенде. Београд: БИГЗ, 1989.

ОРБИН 1968: Орбин, Мавро, Краљевство Словена, Београд 1968.

ТОМАЦ 1968: Томац, Петар, Косовска битка, Београд 1968.

ФРАЈНД 1987: Фрајнд, Марта, «Политика и легенда у српској историјској драми», предговор у: Историјска драма IX века I, приредила: М. Фрајнд, Нолит, Београд 1987.

Downloads

Published

2020-09-19